איך לארוז מזוודה או תיק

המאמר הוכן על ידי אתר המידע למטייל העצמאי 

כתב וערך: יאיר בר זוהר 

תאריך : 14.05.2006 

הערה חשובה: עקב הגבלות משקל והגבלת כמויות המזוודה המורשות לקחת לטיסה ללא תוספת מחיר לנוסע אחד, מומלץ לארוז רק דברים הכרחיים לטיסה. כל מה שכבד שאפשר לקנות בחו"ל, עדיף על תשלום של משקל יתר. 

להלן הנחיות אריזה 

השאר את התכשיטים, תרופות, משקפיים, כרטיסי טיסה, כסף, דרכונים, מכשירי צילום ודברי ערך אחרים מחוץ למזוודות הנשלחות. שא חפצים אלו אתך בתיק היד. 

חפצים בעלי משקל גדול יותר, יש לאחסן בתחתית המזוודה בצמוד לגלגלים לקבלת יציבות ונוחות נשיאה. 

למנוע קימוט של בגדים מומלץ לגלגל את הבגדים במהופך ולעטוף בשקית ניילון. שיטה זאת גם חוסכת מקום במזוודה. יש כיום שקיות עם ואקום שגורם לנפח לקטון עוד יותר. עלות משוערת לחבילת שקיות וואקום הוא 80 ₪. כמו כן, לשים את הבגדים הנוטים להתקמט מעל הבגדים שבמזוודה ובאופן פרוס בין ארבעת קצות המזוודה . ניתן לגלגל גם מגבות, גופיות, גרביונים, געטקס וכו'. 

ארוז מוצרי קוסמטיקה, בשמים, משקאות, או כל דבר אחר שיכול ליפול או להישבר או ללכלך ביגוד כלשהו, בתיקים המיועדים לכך או בשקיות פלסטיק אטומות או בקופסא בלתי שבירה. 

יש לחלק את הבגדים בין המזוודות של בני הזוג והילדים ולא רק במזוודה אחת מהסיבה הפשוטה, אם תלך לאיבוד מזוודה עדיין יהיה לך ולבת זוגתך בגדי לבוש. 

לתוך הנעליים מומלץ לדחוס את הגרביים ואפילו את התחתונים. (ניצול חללים מתים) וגם שומר על צורת הנעליים. 

השאר את שמך וכתובתך גם מחוץ למזוודה וגם בתוכה. אם פרטיך כבר רשומים על המזוודה מנסיעות קודמות, וודא שהפרטים נכונים ומעודכנים. מקובל לתייג את המטען משני צידי תווית התיוג: בצד אחד רשום את שמך וכתובתך בישראל ומצד שני רשום את הכתובת המדויקת אליה אתה מתכוון להגיע כתחנה ראשונה. בהמשך הטיול, שנה את כתובות היעד בהתאם לנסיעתך. אם תכין תוויות אלו בעודך בבית, תחסוך זמן יקר. 

סגרו את רצועות וגלגלי המזוודה לפני מסירתה כדי להבטיח שהם לא יינזקו או יפלו בזמן הטיפול במזוודה. 

וודא שהמזוודה נעולה כיאות לפני שאתה מוסר אותה. 

שים על המזוודה אות זיהוי אישי, למשל שרוך צבעוני או מדבקה צבעונית במקום בולט , כך תוכל לזהותה במהירות ובקלות בתוך ערמת המזוודות שיוצאות מן המטוס. 

לא לשכוח להעביר כל מה שנראה כמו כלי נשק (אולר, מספריים, פצירה) לתיק הגדול הנשלח לבטן המטוס!